• BruSk
 • BruSk
 • BruSk
 • BruSk
 • BruSk
 • BruSk
 • BruSk
 • BruSk
 • BruSk
 • BruSk
 • BruSk
 • BruSk
 • BruSk
 • BruSk
 • BruSk
BRUSKOVÉ - ČEŠTÍ A SLOVENŠTÍ SKAUTI V BRUSELU
Nejbližší akce

Výprava celooddílová
2021-01-15 ↔ 2021-01-17

Výpravy družinové nebo oddílová
2021-02-05 ↔ 2021-02-07

Výpravy družinové
2021-03-12 ↔ 2021-03-14

Všechny chystané akce si můžeš prohlédnout v kalendáři akcí.

Družinové schůzky

Vlčušky družinovka
2021-03-06 ↔ 2021-03-06

Vlčušky družinovka
2021-05-01 ↔ 2021-05-01

Vlčušky družinovka
2021-06-26 ↔ 2021-06-26

Nazdar !

Spolu s ostatními Brusky jsi se vydal na Stezku Bruska (dále jen SB).
Je dlouhá a jenom tvoje.
Budeš po ní kráčet částečně se svou družinou či s celým oddílem, částečně sám.
Cílem není stát se oddílovým vítězem SB. Cílem je, aby sis uvědomil, že se jedná o tvoji cestu a že konec konců jen ty sám jí můžeš dát právě ten směr, který se ti zdá nejlepší.

Jak to funguje?
SB má čtyři zastavení, jsou to: moudrost, magie, obratnost a síla.
V každém zastavení je 30 úkolů, každý úkol má své číslo (moudrost má fialová čísla 1-30, magie červená čísla 31-60, obratnost modrá čísla 61-90, síla oranžová čísla 91-120).
Tvým cílem je splnit co nejvíc úkolů v každém zastavení.

Za 3 splněné úkoly v jednom zastavení získáš 1. stupeň v tomto zastavení
(např. za splněné úkoly 5, 10 a 15 získáš 1. stupeň moudrosti, ale splnění úkolů 5, 10 a 35 na udělení prvního stupně moudrosti nestačí, protože úkol 35 už patří do zastavení magie).
Získání vyšších stupňů je těžší, což ukazuje následující přehled.

1. stupeň ...... 3 úkoly
2. stupeň...... 7 úkolů
3. stupeň......12 úkolů
4. stupeň......18 úkolů
5. stupeň..... 25 úkolů

PŘEHLED VŠECH ÚKOLŮ STEZKY (čj) / PREHĽAD VŠETKÝCH ÚLOH STEZKY (sj)


Zapisování
Ke SB jsi dostal sešitek, do kterého si všechny splněné úkoly budeš zapisovat a necháš potvrdit. Úkoly plněné s družinou či oddílem ti podepíše družinový vedoucí nebo rádce.
Když se chystáš na plnění nějakého individuálního úkolu, promluv si o tom nejdřív se svým družinovým vedoucím a do plnění úkolu se pusť až s jeho souhlasem. Splnění takového úkolu ti pak potvrdí někdo, kdo o tvém snažení věděl a sledoval je (v sešitku označován jako jiná osoba/iná osoba - kamarád, učitel, kněz, trenér).

Přehled
Celooddílové plnění SB můžeš sledovat v přehledu na bruskovském webu. Na oddílové akce vozíme také velký cestovní přehled. Splněné úkoly nahlašuje družinový vedoucí Markétě, ta má na starosti doplňování obou přehledů. Jestliže zjistíš, že něco „nesedí", obrať se na družinového vedoucího nebo na výpravě přímo na Markétu. Vždy ale musíš ukázáním zapsaného úkolu v osobním sešitku prokázat, že jsi úkol skutečně splnil.

JAK JSME NA TOM S PLNĚNÍM?
(tabulka s přehledem, kdo zatím získal jednotlivé stupně stezky)

Odměňování
Kromě junáckého šátku (vlčata a světlušky mají žlutý, ostatní hnědý) teď máme v oddíle také tmavě zelený šátek. Ten je jenom náš, bruskovský, a důvodem jeho existence je právě SB. Několikrát do roka na víkendových akcích se budou rozdávat barevné látkové obdélníčky za splněné stupně. Obdélník si hned přišij ke spodnímu okraji zeleného šátku (nejlépe černou nití, protože obdélníky jsou černě obšité, nezapomeň tedy doplnit zásobu černé nitě v KPZ). Ztracené obdélníky se nenahrazují.

Na oddílových akcích tedy začínáme nosit oba šátky, ten zelený (větší) se nosí vespod, ten junácký (žlutý nebo hnědý) se nosí nahoře tak, aby pod ním byl vidět spodní okraj zeleného šátku. Tak každý na první pohled vidí, co se komu podařilo splnit.

Pravidla

 1. Správný zápis do sešitku obsahuje datum a podpis ověřovatele (vedoucí, rádce...), u řady bodů je třeba také vyplnit název akce (např. Návštěva filmu „Opice, má láska" + datum + podpis).
 2. Sešitek i zelený šátek si podepiš a pečlivě hlídej. Ztracené sešitky bohužel nebudeme moci nahradit ve stejné kvalitě (máme omezený počet kvalitních výtisků, můžeš tedy dostat náhradou jen černobílou kopii sešitku, samozřejmě bez podepsaných splněných úkolů, o které bys tím pádem přišel. Ztracené nepodepsané zelené šátky také nebudou snadno navratitelné, a to už vůbec není řeč o ztracených obdélnících za získané stupně, ty jsou prostě ztraceny navždy.
 3. Některé úkoly můžete s družinou plnit opakovaně, většinou ale jen jednou za rok (nelze jít třikrát v jednom roce do muzea a získat za to tři body). Máš-li nějaký nápad, jaký další úkol byste si s družinou mohli splnit, určitě se o něj poděl s ostatními, ať můžete akci společně naplánovat.
 4. K plnění některých úkolů je třeba si v družince stanovit společná pravidla, kterých se pak budou všichni držet, aby plnění bylo pro všechny stejně obtížné.
 5. Do plnění individuálního úkolu se můžeš pustit až po předběžné domluvě s vedoucím, některé úkoly vyžadují i souhlas rodičů (bivakování).
 6. Úkoly, kde se na nějakou dobu chceš obejít bez výhod civilizace (pojídání dobrůtek, koukání na televizi, ježdění výtahem apod.) se plní tak, jako by daná technologie prostě ještě neexistovala a ty se bez ní dokážeš obejít (např. k „nedívání na televizi" patří také nedívání se na youtube a videozáznamy, k „neježdění výtahem" patří také nepoužívání jezdících schodů a lanovek atd.)
 7. Jestliže plníš individuální úkol a toto plnění porušíš, čestně porušení přiznej, nic tak hrozného se přece neděje a úkol můžeš začít plnit znovu.
 8. Disciplíny chůze a běhu (97.-104.) se plní v přírodě nebo na stadioně, nepočítá se běhání s Bruskem na vlak (to je trénink) ani běhání ve fitnesscentru na páse. Kratší tratě plníš společně s družinou, delší tratě (běh 5km,10km, chůze 20km, 30km) si můžeš splnit i mimo oddíl (např. závody).
 9. Mluvený projev (27.) se plní s družinou. Mluvní cvičení ve škole se nepočítá. Chceš-li mluvit o knize, neměla by být komiksová. Knihu můžeš přečíst v jakémkoli jazyce, ale ostatním ji představíš česky/slovensky (totéž platí pro film). Mluv o něčem, co te zaujalo a myslíš si, že by to mohlo zajímat i kamarády a kamarádky.


Indiáni na stezcePřece chceš zvítězit hlavně sám nad sebou a především nad svou pohodlností. Nosit řádku obdélníků s hryzajícím svědomím, že jsem splnění úkolů nějak ošidil, by mi přece nepřineslo zdaleka takovou radost jako to, že si můžu říct: dokázal jsem to, napotřetí, ale dokázal.

Tato pravidla budou průběžně doplňována.

Na Stezce i v živote, pamatuj: s kamarády nejdál dojdeš!

GeekOn © 2011 | XHTML valid